grocery game monthly challenge

Why you should always get a product price check: The Grocery Game Challenge #3 Oct 13-19, 2014

price checker free productBE A GROCERY BUDGET MONEY SAVER

 

Not everyone has patience when they are grocery shopping and the last thing you want is to hop into a line when the customer ahead of you needs a price check.

I know what you might be thinking….Moron, why didn’t you check for a price before throwing it in your grocery cart!! Don’t be so harsh because one day it might be you.

These days we rely on computer scanning systems along with a UPC scanning bar code to bring up the price automatically.

The problem is not every product has this code and some stores don’t have computer technology. Back in the day the cashier had to manually input prices which was even more reason to watch your prices. Even the cashier can make a mistake today putting in codes to bring up a product’s price.

While watching a comedy show on Just For Laughs the other evening with my wife one comedian had me think of all the times I shut down a line for a price check. Comedian Sebastian Maniscalco said he has a problem with people who hold up the grocery line and he would rather tell the cashier to forget the product and move on.

Clearly it’s no big deal to him but it might be to you. Not everyone values a meal or groceries like the next person. Personally I’m not one that is bothered so much by the reactions of people behind me when it’s my turn at the cash but some people apparently are.

We tend to plan our meals so when we buy products we are buying them to include in a recipe so to let the emotions of customers sway my decision to not buy a product is something I’m not prepared to do.

I’m also not willing to waste my time going to customer service because a customer behind me can’t wait for Timmy to find a price for a product I’m buying. My theory is if you are in a rush go to the self-checkout and even then you are not guaranteed to get in and get out without a hitch.

Another reason you should get a price check is because the price label was missing on the shelf and you know another store could be cheaper. It’s also always worth getting a price check because sometimes that item is on sale but was not included in the flyer.

Money matters to us so we aren’t willing to sacrifice our hard-earned dollars because someone behind us has an issue with waiting a few minutes for a price check.

If you want to eliminate hold up in the grocery line and you know a sticker price, label or barcode is missing it’s easy to find a price scanner or talk to anyone who works in the store to get the price check before getting into the line-up.

For us, we’ve had the odd price check where the item was actually on clearance and was a lot cheaper than expected which is always a nice surprise.

 

Price check for accuracy

 

Any grocery shopping money saving expert will know about the scanning code of practice (SCOP) and if you aren’t familiar with it I’d suggest you read up about it.

To summarize SCOP, if a product scans higher than the shelf-price than you get that product free up to $10. Of course there is more to the code so educate yourself on how to be a money saver rather than shrugging a pricing error off. Not all stores follow SCOP either but a good majority of big box stores and grocery stores do.

This still seems to be the number one reason for us to hold up a line and with good reason. Unless you’re loaded or are that bothered by the feelings about the customers you are potentially upsetting behind you then get the price check. It happens more often than you think even with the all the new technology they have for pricing and stock control.

 

Price check to eliminate paying more

 

Items that have no bar-code such as fruits and vegetables could end up costing you more especially if your cashier doesn’t know what the product is.

How many times has your cashier asked you what a certain fruit or vegetable is? You might also find that you’ve checked your receipt only to find the cashier has charged you a different price from what was posted or if you do catch the error as it happens they say, “Oh, I thought that was (insert fruit or veg here).” More than a few times we have discovered that our bargain apples weren’t that much of a bargain.

Sometimes this issue is related to SCOP because someone put the wrong price on the product label or we made a mistake because the wrong label was on the product and didn’t notice. Either way, we’ve had some shockers at the checkout.

 

Price check for correct sale product

 

Sometimes you might pick up the wrong item from what was advertised on the shelf all because someone else moved stock around and you thought that flavour/brand was also in the sale.

If you aren’t sure get a price check before you cash out but always take note of the cash register to make sure the prices show up as they should. If your luck has been like ours in the past you might find you’ve conveniently picked up the one variety that’s not included in the sale.

Numerous times this has happened to us, you read the flyers, get to the supermarket and then the sale shelf has multiple flavours. The sign on the shelf says “selected varieties” which is vague for starters but a money maker for the store if you buy the regular priced item.

Whichever reason you have for holding up a line it does result in the same effect. The people standing behind you get rather annoyed to say the least. Some move to a different line but some come right out say what they think.

The people who start muttering under their breath about how annoyed they are with you must have a lot more money than us because they obviously don’t care about what things cost.

If they’ve got money to burn in their budget then sure, why not moan a little. I haven’t got money to burn and I’ve also got some patience to go along with it.

Are you worried about holding up the grocery line for a price check?

 

October grocery game challenge posts

 

If you missed any grocery game posts for the month I will post the line-up for the month each week here in this section for you. Join in the Grocery Game Challenge fun and post your grocery shop in the comment section of each blog post… here are the GGC rules!

 

Grocery Saving Tips

 

Click, Save and Print. It’s that easy!

Free Money Saving Downloads are awesome lists that were created to get us on track to work towards reaching our budgeting goals and now we are sharing them with you.

I hope you take the time to get back on track and start the savings process in your grocery budget today.

Get organized with a FREE freezer inventory, meal plan, shopping list, price comparison list and much more all for FREE. CLICK HERE to download all the free lists and even our family budget spreadsheet for FREE.

NEW!! You can now download the FREE Canadian Budget Binder Budget Spreadsheet in Excel…Grab it while you can… It’s FREE! We use it to budget and in large part a reason we could pay our mortgage off in 5 years, check it out!

 

Ultimate grocery shopping guide

 

Everything you want to know about grocery shopping in Canada is below with new information added monthly. If you are new here and haven’t had a chance to read past posts grab yourself a beverage, sit down, relax and enjoy some educational reading material on ways to save money in your grocery budget.

If you missed a Grocery Game Challenge post some of the most popular posts are listed below or you can now find the posts listed on their own page called The Ultimate Grocery Shopping Guide.

If you know a topic that should be discussed send me an email.

 

Food food and more food

 

shopping-cart

If you are a foodie like I am you will enjoy going through my Free Recipe Index where recipes from CBB foodie Nicola and myself are shared every Sunday on the blog. Check it out! Try a recipe and leave a review for other fans!

 

Grocery shop results

 

Yearly grocery budget for two: $2820

(The above total does not include the stockpile budget of $240 per year or $20 per month.)

  • Total Grocery Budget for the Month: $235.00 or $78.33 week with potentially one no-shop week per month or $58.75 for 4 weeks per month. (During the months with 5 weeks we just make it work)
  • Total Budget for October $235.00-$49.30 (overspend in September)=$185.70
  • Total Coupons Used this Week : $0
  • Total Coupons Used to date: $61.19
  • Total Discounts this Week: $0
  • Total Discounts Used to date: $51.71
  • Total Gift Cards Used to date: $33.18
  • Total Rewards Points Used: $0
  • Total Rewards Points Used to date: $20.00
  • Stockpile Budget ($20.00): $ 19.92 (6 x Bavarian bread and 2 x Ta Ta Tea)
  • Stockpile Budget Used to Date: $20.00+$19.08+$17.94+ $2.06+$20.00+$15.10 + $20.00 (June)+ $22.44 (July) + (August) $8.00+ (September) $0 + October $
  • Snap Groupon to date: $19.25
  • Zweet to date: $4.00
  • Cart Smart to date: $0
  • Checkout51 to date: $12.75
  • Total Spent This Week: $0
  • Total Spent So Far October:$40.92+$77.99+$118.91+$0
  • Total Over/Under spend this shop: $n/a
  • Total Over/Under spend for the month: over $n/a
  • Total Left to Spend for the Month: $66.79
  • Total to Carry Over Next Month: $n/a
  • Total Spent To Date This Year: (does not include stockpile budget) Jan $242.66+ Feb $191.74+ March $255.82+April $235.07+May $223.62+June $275.37+ July $203.36+ August $228.26+ Sept $272.80+ Oct $
  • Weekly Overview: This week has been busy like most Canadians celebrating Thanksgiving. Although we didn’t cook a turkey dinner we travelled to my wife’s parents house for good eats and lots of love and thanks. This means we did no shopping this week. We have found with having the baby now we hardly cook like we used to. We are trying but it’s going to take time once we sort out more of a stable timetable with our son.

 

 

 Coupon Sleuth

 

Dempsters apple pie bagel coupon

Did you find any coupons? If so share the details in the comment section of this post where you found it and what the coupon is for with expiry.

Since we did not go grocery shopping this week we do not have any in-store coupon finds however CBB Grocery Game Pro Christine found a great coupon to share with all of us.

Found a new .50 coupon for Dempster’s Apple Pie bagels at Foodland. Expiry is Dec 31, 2014. The younger boy loves his bagels every morning and he tried these. Says they are quite tasty toasted with a bit of cinnamon/ sugar mix on top!!! They smell like apples a bit too.

 

Frequently Asked Questions

 

  • Grocery Game Challenge RULES: Read the rules first and if you have any questions email me or comment on this post with your question and someone will answer you as soon as possible.
  • Do I have to be Canadian to post my Grocery Shop?: No, you don’t have to be Canadian to post your shops only to win a monthly prize. We have fans who post their grocery shop who live all over the world.
  • When does the Grocery Game close each month?: The Grocery Game Challenge closes at midnight of the last Sunday of the last post for the month. You can post your shops all month-long.
  • Does your Grocery Budget include health and beauty and laundry products?: Yes our Grocery Budget includes such items as shampoo, conditioner, laundry soap, fabric softener, dish soap etc. We don’t mind stockpiling items that won’t be affected by expiry dates or have long expiry dates but not so much food any more. It’s just one way to help cut your budget to save money.
  • What is an FPC?: An FPC is a free product coupon which means you can get a free product as described on the coupon.
  • How Do I Grocery Shop?: I can tell you about grocery shopping and what we do in terms of shopping to save money and how it works for us. There are no wrong or right answers, just smart choices.

Over time you will gradually learn where you should and shouldn’t go in the grocery store or at least how to say no, I’m on a budget I need to buy this or that. You may also substitute items in order to stick to your grocery budget to make it work. Nobody is perfect, heck we struggle with this part of our budget like many people do.

This is why the grocery game challenge was created to not only show you that we are like everyone else but to bring us all together to work as a team to get our budgets on track. If you have just joined The Grocery Game Challenge 2014 get ready to dive deep into your grocery budget and learn just where you are spending, how much you are spending and what you are saving.

Feel free to read all the above posts that I linked to above which I feel are relevant to learning about the grocery budget and grocery shopping in general. You’ve made a wise decision to take control of your grocery budget now show me your shops and let’s get saving!

Welcome to The Grocery Game Challenge Canada 2014!

-Mr.CBB

Money Quote Logo CBB

Are You New To Canadian Budget Binder?

  • Follow Me on Social media by clicking any of the buttons below on the blog.
  • Don’t forget to Subscribe to Canadian Budget Binder by Email to get my daily email. Once you subscribe you MUST VERIFY your email account so check your spam folder and inbox for that email!
  • Check out my new Free Recipe Index
  • If you like FREE then click this link for my FREE Excel Budget Spreadsheet and all my Free Money Saving Lists!

Photo Credit: Freedigitalphotos.net/StuartMiles

Mr. CBB
Mr. CBB was born and raised in the United Kingdom who then moved to Canada where he is a permanent resident. He recently became a father to a very busy toddler who allows him to be a kid at heart. He bought his first house at the age of 21 after University and his second at the age of 24. Both Mr.CBB and his wife are Debt and Mortgage Free and they did it all in under 5 years using a Budget. Canadian Budget Binder is a place where he shares their financial experiences with his readers and hopes to learn about theirs. Welcome to CBB!
Mr. CBB
Mr. CBB

Comments

  1. Christine Weadick says:

    Here are my shops for my second week for October. Both were at Foodland again. I topped out my stock pile budget amount as they had butter on sale. Between the two trips over I got 8 lbs of butter, most went into the freezer for now.it won’t be there long as I have had to pay full price for the last couple of pounds. I was so happy to see that sale!!!

    Oct. 10
    Bananas -1.23
    1 bag cole slaw -1.99
    1 bag rice -1.99
    1 bagels -2.49, .50 coupon
    1 bag Halls -2.79
    4 lbs butter @2.99 -11.96
    2 W/W bread @2.99 -5.98, $1.00 WUB2 coupon
    Green grapes -320
    1 green pepper -1.08
    1 Palolive dish soap -3.29
    1 Cheerios -3.99
    1 Cheezies Whiz -3.99, 1.00 coupon
    2 4l milk @4.79 -9.58
    3 blocks cheese @4.99 -14.97
    1 jug water. -5.49
    1 pack sausage -5.50, 50% sticker 2.75
    1 pack extra lean ground beef -17.54
    Tax -.79
    Total $95.09, $250 coupons,$2.75 discounts

    Oct. 14
    1 Apple juice -1.50
    Bananas -.63
    2 pasta sauce @1.89 -3.78
    1 bag rice -1.99
    4 lbs butter @2.99 -11.96
    1 yogurt -3.49
    1 10lb bag potatoes -3.99
    1 Cheezies Whiz -3.99
    1 4l milk -4.79
    1 block cheese -4.99
    1 pure vanilla extract -5.18
    1 jug wTer -5.49
    1 Whiskas cat food -8.99, 3.00 Peelie coupon
    1 pack extra lean ground beef -11.32
    Tax -1.17
    Total -$70.26

    Total budget for month -$650.00, $162.50/4 weeks
    Total coupons/discounts this week -$8.25
    Total spent this week -$155.32
    Total spent for month -$161.79+$155.32=$317.11
    Total over/under for week -$7.18 under
    Total over/under for month -N/A
    Left for month -$332.89
    Total coupons/discounts for month -$6.50+8.25=$14.75
    Total carryover to next month -$108.59
    Total UTD -J$653.06+F$594.21+M$633.19+A$672.42+M$647.42+J$660.14+J$694.95+A$629.08+S$732.59+O$317.11=$8127.73
    Stock pile -$25.00- spent $25.00, $14.97(turkey)+$10.03(butter)

    So I have no more stock pile amount left for the month but I did manage to stay under for the week. Shortly after I came home from my daughter’s place I started coughing and getting a cold. That is what the Halls were for. We use Halls and hot lemon and honey tea here to help fight colds and such. It feels so good on sore or irritated throats!
    I am happy to have butter in my freezer again and I do hope it’s on sale somewhere again soon!! The extra lean ground beef was a very nice sale price too! After making the carrot cake for Thanksgiving I was right out of vanilla so I had to get more. Hopefully that bottle will get me through the holiday baking. I hope to start that soon.

    • Hi Christine,
      Well, that’s great that you were able to stockpile the butter because like I mentioned in the other post it can get very pricey especially as Christmas is near. I want to make your carrot cake one day. Did I ever get your recipe? Maybe if you make it take photos and a photo of a piece on a plate with a fork and we can share it on the blog like the rice if you like. It’s up to you know pressure… 🙂 Great shopping this week. You get ballot 16. Mr.CBB

      • Christine Weadick says:

        I’m pretty sure it’s posted as Juanita has made my recipe and really likes it. But I could take pictures and such next time I make it if you like… Any other of my goodies you would like for the blog?? Christmas is coming and I try to do lots of baking for that, just not cookies usually. Squares and cakes mostly here.

        • If you want to submit recipes with photos to the blog that are your own recipes I’m always open to that. Just send me an email and we can chat. 🙂 I always love sharing fan stories and food!

  2. I shop for 2 adults and an almost 4 year old boy. Our budget is $85/week or $340 for this month and includes laundry, health/beauty, etc.

    RCSS
    Campbell’s soups 10 x $.50
    Smucker’s jam (PM FB) $2.47 – $1.00 coupon
    Quaker Country Harvest cereal (PM FC) $2.00
    AJ syrup (PM FC) $2.00
    Heinz ketchup (PM Sobey’s) $2.99
    Dora pasta (PM Zehrs) 3 x $.99
    Smartfood popcorn (PM FC) $2.00
    Rice Krispies Shapes $4.99 – $6.00 Checkout 51
    Mini Wheats (PM Sobey’s) $2.99 – $1.00 coupon
    Kraft PB (PM FB) 2 x $2.47
    Natura soy milk 6 x $2.28 – 6 x $.50 coupons (also earned 3000 PC plus points)
    Almond Fresh (PM Fortinos) 2 x $3.50 – 2 x $1.25 coupons
    Romaine $1.99
    Bananas $2.46
    Grapes (PM) $1.34
    Tomatoes (PM) $.53 – $.25 Zweet
    Chocolate croissant $1.19
    Bread (PM) 2 x $2.50
    Wonderbread $2.28
    Coupons $7.50
    Rebates $6.25
    OOP $54.33

    Fresh Co
    Nestle 6 x 1.5L water 6 x $2.00
    Cheetos crunchy $2.00
    OOP $14.26

    RCSS
    Rolls $1.30
    OOP $1.30

    Walmart
    Rice Krispies shapes $4.97 – $6.00 CO51
    Rebates $6.00
    Overage $1.03

    RCSS
    BIC razors (PM) 2 x $3.99 – 2 x $2.00 coupons
    Coupons $4.00
    OOP $4.50

    Total Grocery Amount Budgeted For the Year: $4,420 ($85/week) + Meat order $172.85/month for 9 months $1555.65=$5975.65 for the year including the meat order.
    • Total Grocery Budget for the Month: $340 (plus $32.06 leftover from last month if needed)
    • Total Coupons Used this Week: $11.50
    • Total Coupons Used This Month: $39.05
    • Total Coupons Used this Year: $949.97
    • Total rebates this week (Checkout 51, Snapsaves, CartSmart, zweet, Save.ca): $12.25
    • Total rebates this month (Checkout 51, Snapsaves, CartSmart, zweet, Save.ca): $16.75
    • Total rebates this year (Checkout 51, Snapsaves, CartSmart, zweet, Save.ca): $161.25
    • Total SCOP this week: $0
    • Toal SCOP this month: $.60
    • Total SCOP this year: $7.10
    • Total Gift Cards Given Used this Week: $0
    • Total Gift Cards Used this year: $298.04
    • Total Reward Points Used this week: 0
    • Total Reward Points Used this year: 140,000 or $140.00
    • Total tax free day this week: $0.00
    • Total tax free day this month: $0.00
    • Total tax free day this year: $73.57
    • Colleague Discount (this year): $19.92
    • Total Spent This Week: $73.36
    • Total Spent So Far for this month: $283.12
    • Total Over/Under spent for the month: N/A
    • Total Left to Spend for the Month: $56.67
    • Total to Carry over Next Month (if needed): $32.06
    • Total Spent To Date This Year: $3364.75
    Weekly overview: It still looks like I’ll be able to make it this month. I have carry over from last month if I need it. I would have spent way less this week if I hadn’t stocked up on soup, water and soy milk. I’ve been getting lots of extra PC points lately (not reflected on here) because I gave my dad and two sisters PC plus cards linked to my account and they’ve been earning me points too 🙂 My dad also has a Petro Points card in my name and earns me those too! I scored two free boxes of cereal this week that also gave me overage! That was nice!

    • Hey Jen,
      I think it’s great that your family carries rewards cards for you. Does your sisters not collect points? Good for you being able to stick to that budget this month, I’m proud of you. We are a few months away from the end of the year now.. Do you think your budget will go up once baby is here? My wife was told not to drink soy milk when breastfeeding or EP because of hormones in the milk. I wonder if that was for US people although I briefly scanned an article in The Globe and Mail. Do you know anything about this? Keep up the great work.. you get ballot 12. Mr.CBB

  3. Mary F Campbell says:

    Mr CBB, the prices are far better! The cold meats are 2 lb packages and that is 4-5 times the size of what we get here… plus we pay about $5 for a pack with 8 slices in it if we buy in Canada. The pimento, olive and macaroni loaf meats we don’t get here at all here anymore except for the US.

    Yogurt in the US is 50-60 cents depending on where you buy it. Here you can’t even get the same flavors but if you could they are $1.00-$1.20 each. That’s a BIG difference per unit!

    That 2lbs of cheddar cheese we bought is sliced so it’s a little more expensive than block cheese but hubby tends to be overly generous if he’s slicing! I pay to get him sliced cheddar for his sandwiches as a portion control measure (1 oz per sandwich) and although I pay a little more for it but it’s still cheaper than a proper sliced cheddar cheese here in Canada (and I do not mean that Kraft/Velveeta processed stuff). A 2lb non-sliced block in the US runs about $6-7 and a 5lb non-sliced block is about $11. That’s a LOT cheaper than we get in Canada!!! We still had a block of sharp cheddar and lots of mozzarella so we just got hubby his sliced stuff this time. 🙂

    We are traveling 5 of the next 10 weeks so we are only getting what we need. Next time, I think hubby will need more of his lemon juice and some more cold cereal so we’ll pick that up. You have to know your prices and stay on top of the increasing prices and shrinking packaging.

    My gluten free stuff is just far more available in the US. I can’t even get the Pamela’s gluten free cornbread mix here. Next time I want to get some grits and that’s another item to shop for in the US…it’s not even in our local stores. 😀

  4. Mary F. Campbell says:

    If I am doing a lot of coupons, rain check sales, price matches, bonus air miles coupons and what not…I tell the person behind me in line so that they have the opportunity to choose another line – if they are in a hurry. I do not feel apologetic though when I have a price ring up incorrectly, if an item doesn’t scan at all or there is some debate as to whether or my item is on sale at the price I quote them. It’s just part of doing business. Computers are only as good as the people that do the data entry and let’s recognize, they are only human. 🙂 If the folks behind me don’t like it, too bad. I didn’t ask to be held up any more than they did. It is what it is, life! LOL 😀

  5. Christine Weadick says:

    I try to not put people out but it happens. I don’t get too fussed about other’s opinions. I am doing the best I can with what I have. With the computer prices there is an old saying to keep in mind… Garbage In, Garbage Out… People can make mistakes entering the prices and the sales. I always check the price on the shelf, especially if it’s a sale item. Zeller’s used to have those scanners around the store to check your prices before you got to the check outs. I don’t know who, if anyone still has them. Handy little beasties they were.

  6. Interesting! I’d never heard of the Scanner Code of Practice, but have certainly seen prices marked incorrectly. Usually, I just ask to not buy the item. Free would certainly be nice!

  7. Mary F. Campbell says:

    OCTOBER – Week #2 of 4- Oct 13-19, 2014

    2014 GROCERY BUDGET / STOCKPILE BUDGET AND US RESERVE:

    •Total Grocery Budgeted For Year: $142.50 x 12 = $1,710.00 for 2 adults
    •Total Stockpile Budgeted For Year: $47.50 x 12 = $570.00 for 2 adults
    •Combined Grocery Budget for 2013: $190.00 x 12 = $2,280.00

    ==============================================================================================

    REMARKS FOR THE WEEK:

    I currently have 5 lbs of ground beef in the deep freeze so I let this Thrifty Foods rain check expire without using it:

    2 Family Size Extra Lean Ground Beef @ $3.49/lb (Good until Oct 12th)

    I wandered around the pantry and I don’t have room to stock any additional pasta at this point. So… a Safeway rain check bites the dust!

    9 Barilla Spaghetti @ 3 for $4.98 (Good until October 10th)

    I did however take advantage of both a $1.50 off coupon on skim milk at Safeway and a $1.99/dozen eggs coupon from Shoppers Drugmart.

    The majority of our shopping this week was done in the US though and wait ‘til you see the deals we got at Franz Bakery Outlet!!! We got so much by taking advantage of one day sales, specials of the week and their policy of spend $20 and get 4 items free.

    ==============================================================================================

    OUR “CANADIAN” SHOPPING THIS WEEK:

    Safeway – Maple Ridge –

    1 x Lucerne 4L Skim Milk ($4.69-$1.50 COUPON) = $3.19

    • Grocery Budget OOP: $3.19
    • Stockpile Budget OOP: $0.00
    • Cash Hiding Spot: $0.00

    •Total OOP: $3.19

    ** Earned 0 Air Miles on this shop **
    ** USED $0.00 in Rain Checks **
    ** USED $1.50 in Coupons **
    ** SAVED $0.00 Loyalty Savings on this shop **
    —————————————————————–
    Shoppers Drugmart – Maple Ridge –

    1 x dozen eggs @ $1.99 ea COUPON) = $1.99

    • Grocery Budget OOP: $1.99
    • Stockpile Budget OOP: $0.00
    • Cash Hiding Spot: $0.00

    •Total OOP: $1.99

    ** Earned 10 Optimum Points on this shop **
    ** USED $0.00 in Rain Checks **
    ** USED $2.00 in Coupons **
    ** SAVED $0.00 Loyalty Savings on this shop **
    —————————————————————–
    RCSS – Pitt Meadows –

    1 x chopped Romaine Lettuce 2Kg bag= $4.98

    • Grocery Budget OOP: $4.98
    • Stockpile Budget OOP: $0.00
    • Cash Hiding Spot: $0.00

    •Total OOP: $4.98

    ** Earned 0 MORE Points on this shop **
    ** USED $0.00 in Rain Checks **
    ** USED $0.00 in Coupons **
    ** SAVED $0.00 Loyalty Savings on this shop **

    ==============================================================================================

    OUR “US RESERVE” SHOPPING THIS WEEK:

    Walmart – Burlington

    1 x 2 lb pkg sliced honey ham luncheon meat $7.98
    1 x 2 lb pkg Smoked Turkey Breast Lunch meat = $8.98
    1 pkg Ham and Cheese Loaf $2.50
    1 pkg Light Bologna $2.00
    1 pkg Pimento Loaf $3.98
    1 Olive Loaf $3.98
    12 x Yoplait Yogurt @ $0.60 ea = $7.20
    1 x 2 lb sliced Tillamook cheddar = $10.42

    • US Grocery OOP: $47.04
    —————————————————————–
    Franz Bakery Outlet – Bellingham

    3 pkgs of 6- Blueberry Bagels (Sale 3 pkgs for $5.50) = $5.50
    6 loaves Gluten Free Bread – 2x 7-Grain + 4x white for bread stuffing
    (One Day Sale Buy 1 Get 1 Free) = 3 x $4.99 = $14.97
    3 loaves French bread (spend $20 get 4 items free) = FREE
    1 pkgs – 8 x 100% WW Hot Dog Buns = FREE

    • US Grocery OOP: $20.47
    —————————————————————–
    Whole Foods US – Burlington

    1 pkg GF Cornbread Mix = $9.48

    • US Grocery OOP: $9.48

    ==============================================================================================

    2014 Y-T-D GROCERY SAVINGS:

    •Total Loyalty Card Price Reductions This Year:

    Jan $81.89 + Feb $48.32 +Mar $0.00 +April $22.88 +May $44.18 + June $39.58 + July $4.10 + Aug $0.00+ Sept $19.68+ Oct $0.00= $249.71

    •Total Coupons/Rain Checks Used This Year:

    Jan $2.58 + Feb $7.18 +Mar $0.00 + April $9.20 +May $20.19 + June $1.00 + July $15.50 + Aug $12.98 + Sept $5.19 +Oct $13.00 = $86.82

    •Total Price Match Savings Used This Year:

    Jan $0.00 + Feb $0.00 +Mar $0.00 + April $0.00 +May $5.31 + June $0.00 + July $0.00 + Aug $0.00 + Sept $0.00 + Oct $0.00 = $5.31

    •Total More Points Earned This Year:

    Jan 0 + Feb 0 +Mar 11 + April 0 + May 5 + June 0 + July 52 + Aug 0 +
    Sept 32 + Oct 0= 100 Points

    •Total Air Miles Earned This Year:

    Jan 456 + Feb 584 +Mar 0 + April 4 + May 125 + June 3 + July 210 + Aug 88 + Sept 157 + Oct 0= 1,629 Air Miles

    •Total Thrifty’s Points Earned This Year:

    Jan 25 + Feb 15 +Mar 0 + April 0 + May 39 + June 11 + July 145 +Aug 0 + Sept 24= 259 Points Program Discontinued on Sept 12th – We received $20.00 + 14 Air Miles

    •Total PC PLUS Points Earned This Year:

    Jan 0 + Feb 0 +Mar 650 + April 0 + May 5,400 +June 2400 + July 3,300 + Aug 0 + Sept 1,450 + Oct 0= 13,200 Points

    •Total Optimum Points Earned This Year:

    Jan 0 + Feb 0 +Mar 0 + April 0 + May 30 + June 0 + July 100 + Aug 0 + Sept 0 + Oct 10= 140 Points

    ==============================================================================================

    2014 Y-T-D GROCERY SPENDING:

    •Total OOP Year-To-Date:
    Jan $167.06 + Feb $155.74+ Mar $105.76 + April $145.56 +
    May $228.38 +June $186.11+ July $110.63+ Aug $130.76 + Sept $185.68+ Oct ($12.50 trf to borscht+$10.00 to Summer+$7.50 trf to re-stocking-$20.00 Stockpile Addition +$27.97+$4.49+$4.98+$1.99+$3.19 = $52.62)= $1,468.30

    •Total Year-To-Date Grocery Budget:
    Jan $142.50+ Feb $142.50+ Mar $142.50 + April $142.50 + May $232.50 +June $142.50 + July $142.50 + Aug $142.50 + Sept $142.50 + Oct $142.50= $1,515.00

    •Total Over/Under on Year-To-Date Grocery Budget: $46.70 AVAILABLE

    ==============================================================================================

    2014 Y-T-D STOCKPILE SPENDING:

    •Total Stockpile OOP Year-To-Date:
    Jan $47.50 + Feb $47.50 + Mar $47.50 + April $47.50 + May $47.50 + June $47.50 + July $47.50 + Aug $47.50+ Sept $47.50 + Oct($20.00 re Sept overage+$7.50 trf to re-stocking + $20 trf to US Reserve = $47.50) = $565.00

    •Total Year-To-Date Stockpile Budget:
    Jan $47.50 + Feb $47.50 + Mar $47.50 + April $47.50 + May $47.50 + June $47.50 + July $47.50 + Aug $47.50 + Sept $47.50 + Oct $47.50 = $565.00

    •Total Over/Under Year-To-Date Stockpile Budget: $0.00 AVAILABLE

    ==============================================================================================

    2014 RE-STOCKING RESERVE:

    •Total 2014 Re-Stocking Budget:
    2013 Fwd $125.00+Jan $17.50+Feb $17.50+Mar $17.50 + April $17.50 +May $17.50 + June $0.00 + July $17.50 + Aug $17.50 + Sept $17.50 + Oct $7.50= $272.50 AVAILABLE

    ==============================================================================================

    2014 Y-T-D BORSCHT RESERVE:

    •Total 2014 Borscht Stockpile Budget:
    2013 Fwd $275.00+Jan $12.50+Feb $12.50+Mar $12.50 + April $12.50 +May $12.50 + June $0.00 + July $12.50 + Aug $12.50 + Sept $12.50+ Oct $12.50= $387.50 AVAILABLE

    ==============================================================================================

    2014 Y-T-D HOLIDAY SEASON RESERVE:

    •Total 2014 Holiday Season Reserve:
    2013 Fwd $0.00+Jan $20.00+Feb $20.00+Mar $20.00 + April $20.00 +May $20.00 + June $0.00 + July $10.00 + Aug $0.00+ Sept$0.00 +Oct$0.00= $110.00 AVAILABLE

    ==============================================================================================

    2014 Y-T-D SUMMER RESERVE:

    •Total 2014 Summer Season Reserve:
    2013 Fwd $0.00+Jan $0.00+Feb $0.00+Mar $0.00 + April $0.00 +May $0.00 + June $0.00 + July $0.00 + Aug $20.00 + Sept $20.00 + Oct$10.00= $50.00 AVAILABLE

    ==============================================================================================

    • TOTAL SPENT Year-To-Date:

    $1,468.30 Grocery Budget
    $104.04 Hiding Spot Cash
    $20.00 Thrifty’s Points Redemption
    $20.00 PC.Plus Points Redemption
    $20.00 Safeway Cash Card
    $565.00 Stockpile Budget
    $80.00 Cash Repayment from neighbor
    $24.27 2013 Costco Rebate Cheque
    $0.00 2014 Costco Rebate Cheque – $13.45
    $250.00 Safeway Gift Card =

    $2,551.61

    $1,900.00 may have been budgeted for JAN to OCTOBER ‘2014 but we have these funds already accounted for and not yet spent:

    $272.50 Freezer Re-Stocking Fund
    $387.50 Borscht Fund
    $110.00 Holiday Season Fund
    $ 50.00 Summer Season Fund

    TOTAL UNUSED RESERVES $820.00 … that is a $400.00 carry-forward from 2013 and $420.00 in NEW 2014 savings.

    So, if you look at the $2,551.63 calculation that we have spent in 2014 and subtract the $420.00 we have actually saved in our “reserves” and the $172.97 ($78.97+94.00) we have recorded as spent but is actually set aside for future USA grocery shopping… we have actually spent $1,958.66!! That is $58.66 OVER the $1,900.00 we budgeted for January through October.

    BUT if you also take out the cash that was either a gift, some non-budgeted earning method or a loan repayment: ($104.04 Hiding Spot Cash from bottles etc + FREE $20 Safeway Gift Card + $80.00 Cash Repayment from a neighbor + $24.27 from a 2013 Costco Rebate Cheque + $0.00 used out of a 2014 Costco Rebate Cheque for $13.45 + a Christmas present of a $250.00 Safeway Gift Card+ $20.00 Thrifty’s Points Redeemed and $20.00 PC.Plus Points Redeemed+ $1.00 gift from hubby’s spending money) = $519.31 then we actually only used $1,439.35 of the budgeted $1,900.00 have a Budgeted Grocery Balance SURPLUS of $460.65 still sitting in our bank account.

    IF you don’t pay any attention to how we paid for the groceries, then the seemingly $58.66 OVERAGE combined with the value of an additional 5 weeks x $47.50 = $237.50 vacation we will be taking later on in 2014 and still leave us an additional $178.84 to add to our Canadian & cross border shopping budget.

    ==============================================================================================

    REMAINING GROCERY FUNDS FOR OCTOBER:

    CANADIAN $’s

    Groceries: $46.70
    Stockpile: $0.00
    Cash Hiding Spot: $0.02
    Safeway Cash Card $0.00
    Safeway Savings Reward $0.00

    US $’s

    Our Reserve: $155.96-$20.47-$9.48-$47.04 = $78.97
    US Cash Hiding Spot: $94.00

    ==============================================================================================

    The valid rain checks I hold are as follows:

    Safeway:

    4 lbs Ground Pork @ $2.99/lb (Good until December 22nd)

    ==============================================================================================

    • Hi Mary,
      WOW you did score some great deals on bread not to mention all those freebies. It would be great to find a shop like that in Canada so you could shop here. It looks like you get mostly yogurt, meats and cheese when you grocery shop in the USA. Do you find the prices cheaper or do you prefer the taste better? Sometimes we let rain cheks expire as well because we just don’t need anymore stockpile items. Well done Mary… I’m impressed with your awesome shopping.. You get ballot 10 Mr.CBB

  8. I know for myself, I’ve held up the lines and it depends on my mood as to whether I care or not what the people behind me think. Whether I use coupons or price check an item, it all takes time. People need to be patient or just go home….I know, I know…I have a nice attitude 🙂 Like I said earlier, it depends on my mood whether I care or not. I’m more worried about whether I have the money for the items that I’m buying than anything else.

  9. Last week’s GGC….

    Name Your Store: Superstore
    Total Coupons Used: $0.00
    Total Out Of Pocket: $11.97

    2L Gingerale = $0.97
    Margarine = $1.49
    2 – 18 carton eggs – $4.69 = $9.38

    Name Your Store: Food Basics
    Total Coupons Used: $0.00
    Total Out Of Pocket: $17.70

    2 Dog Bones – $4.29 = $8.58
    Gum – $1.09
    Dog treats = $5.99

    Name Your Store: Bulk Barn
    Total Coupons Used: $0.00
    Total Out Of Pocket: $31.25

    Sweet Indulgence – $2.16/100g = $14.14
    Corn Chips – $0.97/100g = $1.79
    Pumpkin Seeds – $1.81/100g = $5.78
    Unsalted Peanuts – $0.40/100g = $1.40
    Corn Chips (with Flax) – $0.99/100g = $1.04
    Honey Roasted Peanuts – $0.62/100g = $2.09
    Ju Jubes – $0.40/100g = $1.58

    Name Your Store: Walmart
    Total Coupons Used: $0.00
    Total Out Of Pocket: $3.71

    Carrots = $1.47
    Mushrooms = $1.27
    Cucumbers = $0.97

    Name Your Store: Superstore
    Total Coupons Used: $1.63
    Total Out Of Pocket: $84.63

    2 – 2L Fruit Juice – $2/$3.00 = $3.00
    Canned Mushrooms – $1.19 (400 PC Points) = $2.38
    Pasta – $1.00 (600 PC Points) = $3.00
    Raspberry Jam = $4.98
    Pasta Sauce = $3.99
    Vector Cereal = $4.98
    Oatmeal Crisp Cereal = $3.98
    Peanut Butter = $3.98
    Orange Juice (Low Acid) – (500 PC Points) = $2.48
    4L Skim Milk = $3.97
    Breyer Cookie Dough Ice Cream – ($1.00 Coupon & 1000 PC Points) = $2.97
    Bananas – (200 PC Points) = $1.50
    Bologna = $4.99
    Assorted Luncheon Mean = $3.99
    Stove Top Stuffing – $0.98 = $1.96

    Pet – 7.5Kg Cat Food = $19.98
    Pet – 18Kg Cat Litter = $8.98

    Weekly Grocery Game Challenge Results
    Total Grocery Budget for the Month: $60.00/week ($50.00 Human & $10.00 Pet)
    Total Coupons Used this Week : $0.00
    Total Coupons Used This Month: $1.63
    Total Discounts/SCOP this Week: $0.00
    Total Checkout 51 rebates this Week: $0.00
    Total Checkout 51 rebates this Month: $0.00
    Total Gift Cards Given Used this Week: $0.00
    Total PC Points Received this week: 10700
    Total Rewards Points Used: $0.00
    Stockpile Budget: $0.00
    Total Over/Under spend this shop: $89.26 Over
    Total Spent This Week: $149.26
    Total Spent So Far for October: $165.75
    Total Over/Under spend for the month of October: $105.75 over
    Total Left to Spend for the Month: $74.25
    Total to Carry Over Next Month: $N/A
    Total Spent To Date This Year: $2,360.85
    Weekly Overview: Due to Thanksgiving preparation, in addition to additional baking and cooking, more ingredients were needed to be purchased. With the additional items being made, I’m hoping that the eating out budget can be curbed downwards. There are a few additional things within the next week or two that will cause my budget to go thru the roof but they are deals that I could resist and will recoup the funds so going forward, the $ will be there in advance.

    • Hi Dee,
      I love how organized you are with your GGC post as it makes it so easy to read. Well done. Do you know you can print the Bulk Barn coupon if it’s available on their website for spend $10 save $3 ? Every time there is a holiday most people find their food budget go up so it’s always a good idea to plan the meals in advance. We don’t cook for people too often but if we know we plan so we can find a deal on specific items but we know that’s not always the case with us. I remember when you first started you were eating out lots but correct me if I’m wrong are you eating in more now? You get ballot 11. Mr.CBB

Add Your Comment

*

%d bloggers like this: