Mr.CBB’s Creamy Garlic Hummus

  Hummus simply means “chickpeas” in Arabic. What I have created is an easy creamy garlic hummus recipe that anyone can make in minutes in a food processor for around $1.50. While shopping the other day we noticed the cost of this frugal dip coming in at a whopping $4.50 for a 500 g tub. You can find Tahini paste down the ethnic section at your local grocery shop for around $4-6 for a large container. Although this cost seems high for the paste it will last you for many recipes. The Tahini (sesame butter) is what turns this chickpea spread into a creamy delight and makes your taste buds tingle. If you are a hummus fan you must try this easy garlic hummus recipe before heading out to the grocery store to pay premium price for something you can easily make at home.  If you are a fan of roasted garlic you could easily substitute the fresh garlic in this simple hummus recipe for roasted garlic. Sometimes I even like to toss in some fresh basil from my garden to kick it up a notch in the flavour department. Roasted Garlic- Peel your garlic to expose the outer layer skin of the individual garlic cloves. […]

Mr.CBB’s Tangy Easy Guacamole Dip $ 4.10

When the hot weather approaches Mrs. CBB and I have an incessant urge to eat lots more vegetables and fresh salads and this tangy easy guacamole is no exception. I first fell in love with guacamole after tasting the Indian version while in India a few years back. My recipe is not near as fancy as the Avocado Raita nor as authentic as the Mexican version but it’s tasty and is just as addictive. There are many reasons to eat more avocados  if not for the high fat content(14.1 g of fat in a half avocado-mostly unsaturated with 2 grams saturated) but for the heart healthy vitamins. I like to serve my guacamole with tortilla chips, fresh-cut vegetables or on my homemade whole wheat tortillas (I promise you will never buy them again they are so easy to make), which I will be sharing with you shortly. Guacamole is a relatively frugal dip to make with the real cost coming from the avocados running about $1.25 each or cheaper depending where you buy them.  We picked up a pack of 6 for $2.99 on the reduced rack last week so we’ve been making this guacamole recipe over and over for about $4.10. With BBQ season in […]

%d bloggers like this: