Would You Buy A $140 Super Bowl Pizza ?

Estimated reading time: 12 minutes


Get the inside scoop on the most extravagant Super Bowl party food: a $140 Super Bowl pizza. Learn what some people will pay for the ultimate game day indulgence.

Super Bowl Pizza: How One Couple Spent $140 on Game Day
Super Bowl Pizza: How One Couple Spent $140 on Game Day

Nothing Frugal About This Super Bowl Pizza Party Food

Super Bowl Sunday, February 1, 2015, kicks off in Arizona at 6:30 pm ET, and with big screens and beer comes Super Bowl party food.

Further down this post, you will learn how one couple spent $140 to buy a Superbowl pizza for Sunday’s game.

I kid you not, but when money is no biggie in the budget, some people go wild and buy whatever they “want,” even pizza.

We all enjoy ourselves occasionally, and just about everyone I know who loves football has invited me to watch the game this weekend, although I’m working. What else is new, ha!

I might pop over to a friend’s house after work to watch the Seattle and New England Patriots battle it out.

The eating part is what I love the most, more than the football, but I am a foodie.

Party Dishes for a Crowd

Super Bowl Finger Foods Table

Photo Credit: Tammy B.

I’m sure all of you who love to watch football, especially during the Super Bowl, want to chow down on a nice spread of football party food.

Some cheap appetizers that are budget-friendly and table-worthy are chips and dip, olives, veggie trays, crackers, and cheese.

If you want to spend more on your spread, you can add lobster rolls, shrimp rings, spring rolls, beef stew, chicken fingers, Sweet potato wedges, lasagna, and chili. etc. Using the crock-pot is a time saver, too!

If sweet finger snacks are a must a big bowl of Peanut M&M’s along with fudgy brownies and cookies is a sure-fire way to impress your friends.

They will evaluate all their Super Bowl invites according to who has some of the best party snacks. Really… it’s true!

Super Bowl Pizza Craziness

Aside from all the above, one of the number one Super Bowl foods to eat is PIZZA! I’m sure this is the one time of year when pizza shops go wild with pie orders.

One pizza shop owner in Windsor, Ontario, got an early pizza order phone call that surprised him.

Carol Brown and her husband Lee, who used to live in Windsor but moved to Saskatchewan, love pizza from their hometown pizza shop, Arcata Pizza.

Her husband jokes about ordering this pizza every time she calls home and asks What’s for dinner?

I guess the time has come to say, finally, Arcata pizza is for dinner, dear.

Carol calls up the Arcata pizza shop because her Super Bowl football snacks weren’t complete without a massive pizza from their favorite pizza shop back home.

They said they couldn’t find a decent pizza in Regina.

I find that hard to believe, but I’m no pizza connoisseur. Now, I want to know what this pizza tastes like. I wonder if it’s as good as Mystic Pizza.

Costs To Ship A Super Bowl Pizza UPS

The owner, Bob, went along with the pie order and created this vast pizza, which was used for 5 minutes, cut, frozen, and packaged for UPS, costing $84.

The total cost for the Super Bowl food will cost the Browns $140. (That would be three months’ worth of our entertainment budget…gone!)

Then again, if we were truly hard up for this super pizza, we would save the money first, then splurge with beer.

My wife says there are a couple of pizza shops she loves from back home, which are only a few hours away, but she likely wouldn’t bust our budget to splurge like this couple did.

She is apt to indulge when we visit, and with $140, we could buy between 5 and 6 large pizzas.

Customers Pay For Quality

If you put your heart and soul into what you love to do, it will pay off, as Bob says at the end of the video of him preparing the pizza for Carol and Lee.

Like most people, I was shocked, and as my wife says, she wouldn’t dream of ordering a pizza that cost $140 just for a few moments of tummy glory.

Would it taste the same since it didn’t get a full bake in the pizzeria oven, as a home oven is different?

Most pizzas pride themselves on ingredients, but the cooking method takes it to an entirely different level. Old-school wood-fired stone ovens are the best, in my opinion.

Could she have made a similar pizza at home for, I don’t know, $5, slapped it in the oven, and sasavoredhe moment she got the cheese going gooey and the sauce running down her face?

I make my pizza, and you know what? I’m good with it, and it makes me happy.

Even better, I’m happier knowing I didn’t spend $140 to make it.

I’m not always cheap, as we order pizza occasionally, but I’m also not impulsive enough to want a pizza that bad.

I guess when you are a foodie, you are a foodie!

I’m pretty sure with all this good press, Arcata Pizza better make sure they have extra staff on-site for Super Bowl Sunday because the phone will be ringing off the hook.

Wouldn’t you be curious about the fuss if you lived in Windsor?

Discussion: Would you pay $140 to get a Super Bowl pizza shipped to you for game day?

CBB Blog and At Home

What can I say other than it’s been a super busy week?

The glass company called me to ask if I was still interested in buying the door from them.

I’m sure I’ll be busting into the renovations again in March, but they were kind enough to hold the quote, plus the $200 discount they offered me at Christmas time.

Free Baby Stuff

Our baby boy now eats like a lion and loves his Jolly Jumper.

We picked one up for free from Facebook, but it has its frame, so we don’t have to hang it in a doorway, which is excellent.

That saved us $79.99. 🙂 I love free stuff.

We also managed to pick up a few other free baby items, such as a co-sleeper, but it’s too small so that we will give that away to a mom.

This week, I picked up two free bags of clothes for him, which is great because he is growing up so fast that buying them is costly.

I can’t get over what people give away for free, but at the same time, I realize that giving back is just as important, so we will pass it along to another mother as soon as we finish it.

I’m also hoping I can squeeze 30 minutes of my day to get it in and get a car wash done.

There’s nothing worse than leaving salt on your vehicle all the time in the winter.

A few dollars to wash it is worth every penny.

Other than that, I’ve helped out around the house and gotten what I can do while I can.

I feel like I’m never home, but when I am, I do my best to balance my time with my family and the blog. (yes, all of you … smile)

Weekly Blog Posts

If you’ve missed any of my blog posts this week, I will link them all below.

If you have a question that you would like to ask Mr.CBB, fill out the Contact Mr.CBB form on the Home Page and send in your questions.

Mr.CBB will look in his mailbag weekly and pick a question to answer on the blog.

This week on Canadian Budget Binder

M14-010-BL-Blogger-Award-Money-(13-14)-EN

Thanks to The Brighter Life for awarding CBB the 2014 Money Award as one of their Top Money Writers for the second year!

I thought sharing the Top 4 pages and posts each week would be fun for those new to reading Canadian Budget Binder. These are in no particular order.

  1. Scanning Code of Practice in Canada: Did you know?
  2. How much should my grocery budget be?
  3. How I plan to retire at 28 with dividend income
  4. A list of foods we freeze to save time and money

Budget Brags

Submit your Deal or Brag:

price matching deals Canada

Della shares with us why Price Matching (where one store honors a sale price from another) saves her big buck$~

Hello Mr. CBB,

Today was grocery shopping day, and I was able to do more price matching.

To date, I have a savings of $49.59 (2 shopping trips) because of price matching.

This week’s savings are as follows:

  • Six cans of Friskies’ Cat food – SS sells @ $0.79; PM against Zehrs @ $0.50 = Savings of $1.74 as well as 1200 PC Plus Points
  • 2 1.75 L Juice (5 Alive and Fruitopia) – SS sells @ $2.00; PM against Zehrs @ $1.00 = Savings of $2.00
  • 2 Breyer’s Ice Cream – SS sells @ $5.49; PM against Zehrs @ 2.00 = Savings of $6.98 as well as 2000 PC Plus Points
  • Hellman’s Mayo – SS @ for $4.94; PM against Zehrs @ 3.00 = Savings of $1.94
  • Premium Plus Unsalted Crackers – SS sells @ $3.27; PM against Zehrs @ $3.00 = Savings of $0.27
  • 2-1 lb tub of “I Can’t Believe It’s Butter” – SS sells @ $2.89; PM against Freshco @ 1.00 = Savings of $3.78
  • 2 Loaves of Thomas Cinnamon Raisin Bread – SS sells @ 4.39; PM against No Frills @ 1.88 = Savings of $5.02
    Normally this would have cost $42.49, but I only spent $20.76, which equals a savings of $21.73.

Top Recipe

If you don’t know, I have a second Facebook page called The Free Recipe Depot, where I share recipes from other Food Bloggers worldwide.

In our house, I do most of the cooking in the CBB house, so I guess I wear the apron in the kitchen.

I love food, and cooking for my wife is a fun way for me to get inspired with fresh ingredients and create new recipes (sometimes healthy.:)

Super Bowl Food Burger Sliders on potato crisps

This week’s Top Recipe goes to Baking in a Tornado with these lovely Burger Sliders on Potato Crisps. The perfect Super Bowl Food!

Editor’s Pick

Every week, I will pick a blog post of the week from around the web that I found interesting and want to share with you and an Editor’s top blog post pick.

The editor’s blog post pick of the week goes to Mark over My Own Advisor for his post on how to start investing in dividends.

Since dividends and investing have and will be topics discussed on CBB in the upcoming weeks, I thought this was a well-written post with lots of information anyone interested in dividends should learn about.

Google Search Terms

Thousands of people visit Canadian Budget Binder every week because they have done an online search and found my blog.

Remember any spelling errors below because I share with you the exact way they typed their search engine query to land on my blog.

  • What’s the difference between Fruity Fresh Maxi Soap and Zing Soap?- Say that fast five times, haha!!
  • Average Food Budget- Is there such a thing as usual?
  • How do I reduce my Telus cable bill?- Well, that’s easy… get rid of it!!!
  • CBBMMM– I don’t know if I should take that as a compliment or if the person was simultaneously searching for CBB and eating a brownie. :/
  • Tips on never paying OSAP back– I’ve read it all. Come on now life doesn’t work that way, grow up.

Thanks for reading The Saturday Weekend Review, and Welcome to 2015 on Canadian Budget Binder!!

-Mr.CBB

its not about how much money you make its how you save it logo
.

Share to...

Similar Posts